Home » Берзе » Кретање цена пољопривредних производа на берзама у периоду 19.05-23.05.2014. године

Кретање цена пољопривредних производа на берзама у периоду 19.05-23.05.2014. године

Продуктна берза Нови сад

У духу опште атмосфере ванредног стања и тржиште се понашало ванредно, или у најмању руку, неуобичајено. Два разлога нас наводе на овакву констатацију:

  1. српско тржиште се  у протеклој недељи понашало у великој мери као затворено тржиште, без утицаја међународних тржишта
  2. тражња далеко активнија од прилично пасивне понуде.

Ово су парадокси који се дешавају екстремно ретко и то само у оваквим или сличним ситуацијама. Промет у току протекле недеље је био веома мали – свега 473 тона робе, што је за 33,10% мање од количинског промета из претходме недеље, док је финансијска вредност промета износила 11.675.400 динара, што је за 54,41% мање од вредности промета из претходног недељног периода.

Практично једина роба која је била предмет “укрштених” интереса понуде и тражње је била пшеница. На светским тржиштима хлебно зрно већ трећу недељу за редом је у паду, а код нас ова роба достиже сезонски максимум на нивоу од 23,00 дин/кг без ПДВ. У односу на цену из претходне недеље то је значајан раст од 4,55%. Ако се неко тржишно понашање може тумачити психолошким фактором, онда се то односи управо на протеклу недељу. Неизвесност, недовољна информисаност и страх генерисали су управо овакво тржишно понашање. Што се пре сазнају размере штете и изврше што је могуће прецизније корекције биланса основних пољопривредних култура за предстојећу 2014./15 годину, утолико пре ће се и тржиште смирити и редефинисати нове позиције понуде и тражње за наредни период. Тренутно наша пшеница је једна од најскупљих у Европи.

Незапамћен податак за историјат пословања “Продуктне берзе” јесте чињеница да се кукурузом СРПС квалитета у току једног недељног трговања није уопште трговало. Чињеница да се овом робом није уопште трговало много тога нам говори. У основи овог податка јесте чињеница да је понуда била потпуно одсутна са тржишта, за разлику од приметно присутне тражње. Зашто је понуда пасивна може да се наслути. Са друге стране, не треба занемарити ни активности традицоналних трговаца на берзи у акцији достављања хуманитарне помоћи у сточној храни угроженим подручјима, што је такође у извесној мери стопирало трговање овом најзначајнијом компонентом за сточну храну.

PRODEX  је на основу значајног раста цене пшенице дошао до највеће вредности у последњих 11 месеци и зауставио се на позицији од 226,62 индексних поена, што је у односу на прошли петак пораст за 1,87 индексних поена.

Извор: Продуктна берза Нови Сад,CME-GROUP,BSE,EURONEXT

Цене пољопривредних производа код нас и у свету можете погледати у прилогу текста.