Home » Берзе » Кретање цена пољопривредних производа на берзама у периоду 12.05-16.05.2014. године

Кретање цена пољопривредних производа на берзама у периоду 12.05-16.05.2014. године

Извештај са Продуктне берзе за период 12.05.-16.05.2014.

Ванредно стање проузроковано елементарном непогодом у целој републици, у великој мери је утицало да трговање берзанским производима не буде на очекиваним нивоима са аспекта укупног обима трговања. Непроходност бројних путних праваца онемогућио је транспортну логистику да нормално функционише, па су и трговци били пасивни на тржишту услед немогућности преузимања робе. Са друге стране, лоши временски услови свакако ће утицати на укупан принос пољопривредних култура, што подстиче тржиште на раст цена. Међутим, са друге стране, повољне временске околности код највећих светских произвођача житарица и због тога врло изражен недељни пад цена на светском тржишту, компензовао је овај “домаћи фактор”, па је српско  тржиште примарних пољопривредних култура током протекле недеље било изразито стабилно. Укупан обим промета трговања у периоду 12.05.-16.05. износио је 707 тона што је за 7,82% мање него претходне недеље, док је финансијска вредност трговане робе износила 25.609.750 динара и била већа за 2,61% у односу на промет из претходне недеље.

Према понашању највећих трговаца на тржишту кукуруза у протеклом периоду, било је јасно да цена ове робе неће имати раст, већ напротив, да би се у већој мери стимулисала извозна тражња очекивано је било да цена кукуруза на тржишту пада или у најмању руку стагнира. Управо тако се и понашао кукруз у недељи за нама. Просечна цена трговања је износила 19,47 дин/кг (17,70 без ПДВ), што је за 0,56% ценовни пад у односу на просечну цену трговања претходне недеље. Благо јачање динара, као и пад цена на међународним тржиштима могли би да утичу да се овај тренд стагнације или мањег пада цене настави и у наредном периоду.

Пшеница се стабилизовала на свом овосезонском максимуму од 24,20 дин/кг (22,00 без ПДВ). Сви купопродајни уговори су реализовани по овој цени која је практично на истом нивоу као и претходне недеље. Констатација од пре само недељу дана да на светским берзама ова роба достиже годишње максимуме, за овај недељни период више не стоји, с обзиром да је у недељи за нама ова роба имала највећи недељни пад цене још од јуна месеца прошле године.

Трговци на тржишту соје за оба купопродајна уговора који су закључени на берзи у Новом Саду, усагласили су се на цени од 65,23 дин/кг ( 59,30 без ПДВ). У односу на претходну недељу то је раст од 0,48%.

Од осталих роба трговало се још и сунцокретовом сачмом са 33% протеина и то по цени од 34,20 дин/кг ( 28,50 без ПДВ).

Стабилност цена утицала је да и померање PRODEX буде минимално у односу на претходну недељу. Наиме, вредност  PRODEX-а на дан 16.05.2014. године је износила 224,75 индексних поена , што је за свега 0,33 индексних поена мања вредност у односу на последњи дан трговања у претходној недељи.

Извор: Продуктна берза Нови Сад,CME-GROUP,BSE,EURONEXT

Цене пољопривредних производа код нас и у свету можете погледати у прилогу текста.