Београд – Док српски сточари не знају како да продају товљенике, супермаркети и месаре у отаџбини преплављени су месом увезеним из белог света, пре свега из земаља ЕУ. Професор др Миладин Шеварлић такав тренд објашњава санкцијама које је Брисел увео Русији.
„Европски фармери сада имају проблем где да продају вишак меса и траже нова тржишта. Међу првима на списку нашла се Србија чији су сточари испали колатерална штета“, објашњава Шеварлић.
Међу њима су и узгајивачи свиња којима су власти најавиле подршку у извозу за Русију, али се то изјаловило. За свиње које су српски сељаци утовили сада нису заинтересовани ни Европска унија, ни Русија, а ни домаћи кланичари који радије увозе живе свиње из ЕУ које су знатно јефтиније.
Увоз 470.000 комада товљеника у Србију у првих десет месеци прошле године довео је пада цене и смањења броја приплодних крмача.
Наиме, прерађивачи су увезли 280.000 товљеника тежих од 100 килограма по комаду, а 190.000 товљеника су увезли кроз месо. Српски сељаци од накупаца добијају мање од једног евра по килограму живе ваге, држава им нуди 1,2 евра али морају да чекају неколико месеци да би добили новац.
Шеварлић подсећа да Србија не може месо увезено из ЕУ да продаје у Русију, јер Руси траже искључиво месо из наше земље, али може у друге земље ЦЕФТЕ (БиХ, Албанија, Македнија…..).
„Ако нема субвенција и помоћи домаћим сточарима, логично је да ће доћи до пропадања сточног фонда“, прогнозира Шеварлић и наводи да би држава морала да преиспита увоз меса и ограничи га временски и количински. Он сматра да је то једино разумно решење, иначе ће се сточни фонд у Србији и даље осипати.
Накупци купе кајмак
Шеварлић наводи да су српски сељаци принуђени да своју стоку довозе у глуво доба на сточне пијаце, најчешће иза поноћи, и продају их накупцима испод цене.
„У 28 округа Србије постоје републички ветеринарски инспектори, али на жалост накупци купе кајмак. Штетују сви, а највише сељаци и потрошачи који не једу домаће свеже месо „, тврди Шеварлић.
Истекао рок трајања
У Србију из увоза, разним каналима, преко Косова и црногорских лука, стиже и месо и месне прерађевине лошег квалитета коме се ближи рок трајања или је већ истекао. Тако се у многим месарама нашла сумњива пилетина из Јужне Америке, говедина из Бразила и Аргентине, земаља које дозвољавају употребу ГМО сточне хране.