Home » Биљна производња » Подстицаји за подизање нових засада винограда

Подстицаји за подизање нових засада винограда

Правилник о подстицајима за инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства кроз подршку подизања вишегодишњих производних засада винове лозе

(Објављено у „Службеном гласнику РС”, 49/23 од 16. јуна 2023. године)

            Подстицаји за подизање вишегодишњих производних засада винове лозе обухватају подстицаје за:

1) физичко-хемијску анализу земљишта са препоруком ђубрења земљишта за садњу

2) израду виноградарског пројекта;

3) припрему, обраду земљишта, копање јамића за садњу и садњу

4) набавку садница винове лозе;

5) набавку наслона за производне засаде, односно набавку коља код засада винове лозе са одомаћеним сортама које се гаје са традиционалним узгојним облицима

Подстицаји за анализу земљишта обухватају подршку припреми земљишта за подизање производних засада винове лозе, кроз накнаду прихватљивих трошкова анализе земљишта за садњу, односно испитивање физичко-хемијског састава земљишта од стране акредитованих субјеката за обављање послова лабораторијских анализа земљишта.

Подстицаји за израду виноградарског пројекта обухватају подршку за израду виноградарског пројекта, а који је израђен након урађене анализе земљишта.

Прихватљив трошак за израду виноградарског пројекта не може прећи износ од 60.000 динара по хектару укупне површине виноградарских парцела које чине производни засад.

Подстицаји за припрему земљишта обухватају подршку припреми земљишта за подизање производних засада, и то за: крчење; нивелисање земљишта; изградњу тераса на нагнутим теренима; за риголовања (дубока обрада), односно подривање земљишта са минималном дубином обраде земљишта од 0,6 m, осим на песковитом земљишту где није потребно риголовање, односно подривање; копање јамића за садњу; као и за саму садњу.

Прихватљиви трошкови за припрему земљишта одобравају се ако се припрема земљишта обавља механизацијом од стране правних лица, односно предузетника уписаних у Регистар привредних субјеката.

Прихватљиви трошкови за припрему земљишта одобрени у складу са ставом 2. овог члана за засаде винове лозе на виноградарској парцели која је у потпуности на надморској висини изнад 200 m, односно на јужним и југозападним експозицијама, односно нагибима терена већим од 10º или на терасираним површинама увећавају се у одговарајућем износу у складу са овим правилником.

Прихватљиви трошкови за припрему земљишта не могу прећи износ од 500.000 динара по хектару укупне површине виноградарских парцела које чине производни засад.

Подстицаји за набавку садница винове лозе обухватају подршку подизању нових и реконструкцији постојећих производних засада са савременом технологијом гајења винове лозе са наслоном односно кољем кроз накнаду прихватљивих трошкова набавке садница винове лозе.

Прихватљиви трошкови, односе се на набавку стандардних и стандардних СА садница или сертификованих садница винове лозе, које се набављају од правног лица, односно предузетника које је уписано у Регистар произвођача садног материјала, у складу са законом којим се уређује садни материјал винове лозе.

Ради подстицања подизања производних засада са српским домаћим и одомаћеним сортама, прихватљиви трошкови за саднице винове лозе, утврђени у ставу 1. овог члана, увећавају се у одговарајућем износу у складу са овим правилником, и то за: засаде винове лозе са одомаћеним сортама Прокупац, Вранац, Црна Тамјаника, Франковка, Португизер, Скадарка, Багрина, Зачинак, Кавчина, Кратошија, Седуша, Смедеревка, Тамјаника, Креаца, Сланкаменка бела, Сланкаменка црвена (Пловдина), Ружица црвена, Бувијеова ранка, Мускат Крокан, Сремска Зеленика, Малвазија, Бакатор бели, Меденац бели, Шипон (Фурминт), Липолист (Харшлевели), Бела Динка, Скадарка бела, Жилавка, Шасла, као и са признатим домаћим сортама и клоновима винове лозе уписаних у Регистар сорти пољопривредног биља у складу са законом којим се уређује признавање сорти пољопривредног биља.

Прихватљив трошак за набавку садница винове лозе не може прећи износ од 130 динара по садници.

Подстицаји за набавку наслона, односно коља обухватају подршку подизању нових и реконструкцији постојећих производних засада са савременом технологијом гајења винове лозе, односно за реконструкцију старих засада и то за набавку дрвених, односно металних, односно бетонских стубова, жице и анкера и припадајућих елемента неопходних за постављање наслона, као и набавке коља и припадајућих елемента неопходних за постављање коља код засада винове лозе.

Изузетно за засаде винове лозе са одомаћеним сортама гајене са традиционалним узгојним облицима, подршка обухвата само набавку коља са припадајућим елементима неопходним за њихово постављање.

Прихватљиви трошкови за набавку наслона, односно коља одобравају се за набавку од правних лица, односно предузетника уписаних у Регистар привредних субјеката и не могу прећи износ од 700.000 динара по хектару укупне површине виноградарских парцела које чине производни засад.

Право на подстицаје остварује:

1) физичко лице – носилац комерцијалног породичног пољопривредног газдинства,

2) предузетник,

3) правно лице, и то:

(1) привредно друштво,

(2) земљорадничка задруга,

(3) задужбина.

Министарство – Управа за аграрна плаћања, расписује јавни позив за подношење захтева за остваривање права на подстицаје за инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства кроз подршку подизања вишегодишњих производних засада винове лозе.

Захтев за остваривање права на подстицаје за инвестиције у физичку имовину пољопривредног газдинства кроз подршку подизања вишегодишњих производних засада винове лозе за 2023. годину, по овом Јавном позиву, подноси се у периоду од 20. јуна до 31. јула 2023. године.

Подстицаји се утврђују у процентуалном износу од вредности инвестиције у складу са законом којим се уређују подстицаји у пољопривреди и руралном развоју и посебним прописом којим се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју.

Максимални износи подстицаја по врсти подстицаја јесу:

1) за анализу земљишта – 200.000 динара;

2) за израду виноградарског пројекта – 1.000.000 динара;

3) за припрему земљишта – 20.000.000 динара;

4) за набавку садница – 30.000.000 динара;

5) за набавку наслона, односно коља – 30.000.000 динара.

Ако се подстицаји односе на производне засаде са српским домаћим и одомаћеним сортама винове лозе, подстицаји се увећавају за 100.000 динара по хектару производног засада винове лозе, односно површине виноградарске парцеле.

Ако се подстицаји односе на производне засаде винове лозе који су у потпуности подигнути на надморским висинама изнад 200 m, односно на јужним експозицијама, односно на нагибу терена изнад 10º или на терасираним површинама, подстицаји се увећавају у износу од по 100.000 динара по хектару подигнутог производног засада винове лозе, односно површине виноградарске парцеле.

Увећање максималног износа подстицаја за подручја одређених управних округа у складу са посебним прописом којим се уређује расподела подстицаја у пољопривреди и руралном развоју утврђује се према месту у коме се налази производни засад који је предмет подстицаја.

Највиши укупни износ подстицаја који корисник подстицаја може да оствари у једној календарској години је 80.000.000 динара.

Комплетан правилник, измену правилника и Јавни позив, можете преузети у прилогу текста.

Изузетно, у 2023. години, лице остварује право на подстицаје, ако је инвестиција која је предмет захтева за остваривање права на подстицаје у потпуности реализована у периоду од 1. јануара 2021. године до дана подношења захтева за остваривање права на подстицаје и ако је производни засад винове лозе подигнут у четвртом кварталу 2021. године, у првом и другом кварталу 2022. године или у четвртом кварталу 2022. године.

Захтеви за остваривање права на подстицаје поднети до дана ступања на снагу овог правилника решаваће се у складу са прописом који је био на снази у време њиховог подношења.