Према новој Одлуци о утврђивању просечних цена квадратног метра непокретности за утврђивање пореза на имовину за 2015. годину на територији општине Рума, порез у наредној години биће мањи у односу на актуелни из 2014 године. Пореске стопе се нису мењале и оне су и даље повољније него што је то закон прописао. Највећа промена је направљена код пореза на пољопривредно земљиште у зони која је евидентирана као грађевинска. Цена по квадрату је са 515, умањена на 100 динара.
Смањена је цена и за пољопривредно земљиште у трећој зони(села румске општине) и сада износи 70 динара. Самим тим пољопривредници који имају пољопривредно земљиште у сеоским катастарским општинама, уместо досадашњих 1,740.00 дин/ха плаћаће порез у 2015-ој години 1,400.00 дин/ха.
У општини Рума евидентирано је 18.500(физичка лица) пореских обвезника неке или више група непокретности. Када је реч о правним лицима њих има око 250.
Шефица Локалне пореске администрације Милева Ковачевић је поновила став локалне самоуправе да је циљ да што већи број људи плаћа порез на имовину и да се због тога ишло на смањење просечне цене квадратног метра.
„Боље ширити базу обвезника јер има доста непријављених објеката. Није битно да ли се они користе или да ли су легализовани, важно је да су изграђени. Велики проблем је представљало уручење пореских аката, али је сада и Закон о пореском поступку промењен. По новом закону ми имамо обавезу да пореска акта шаљемо поштом, а уколико физичко или правно лице не жели да их прими или је одбило да дође по своју пошиљку, ми до сваког петог у месецу објављујемо списак на општинској интернет презентацији њихове матичне бројеве, ПИБ и врсту пореског акта чија је достава покушана и сматра да је 15 дана од доставе поште та пошиљка уручена. На овај начин калкулација пореског обвезника да не преузме пошиљку више није сврсисходна“, истиче Милева Ковачевић.
Поред новог начина уручења пореских аката, по новом закону порески обвезник је сада дужан да до 31. јануара поднесе пореску пријаву на којој је дошло до промене. Такође, једна од новина је и та да ће грађани приликом плаћања пореза на имовину уплатом прво намиривати камату, па тек онда главницу.
Из локалне самоуправе апелују на грађане да искористе прилику и да до краја године измире своја дуговања, јер је поступак наплате у наредној години неповољнији за грађане.
„Уплатом још само у овој години се прво намирује главница. Од 1. јануара 2015. године измирује се прво камата па тек онда главница. То не значи камата на камату, већ је једноставно промењен редослед намирења. То је републичка одлука и зато је јако важно да грађани на време измире своје обавезе“, каже Милева Ковачевић.
У 2015. години прекршај је и постојање дуга. „Локална пореска је дужна да одреагује на дуг старији од 30 дана. Казна за постојање дуга, без обзира на износ истог је 50.000 динара. Закон је дао могућност писања прекршајних налога, покретања прекршајног поступка. Ми смо донели 3.080 опомена за дугове на нивоу румске општине, а грађанима смо уз четврту рату послали и дуговни салдо. Нама није циљ да кажњавамо и зато ми позивамо грађане који имају проблема са измирењем обавеза да дођу код нас да се договоримо око динамике плаћања“, поручује шефица Локалне пореске администрације.