Стратегија руралног развоја Општине Рума 2011-2021. године почиње са следећом изреком:
Има три врсте људи:
1. Они који мисле да ће урадити нешто
2. Они који кажу да ће урадити нешто
3. Они који раде
Посматрано са економског становишта, политика руралног развоја се своди на питање ефикасног управљања и коришћења компаративних и конкурентских предности у времену и простору. Последњих неколико деценија искуства Републике Србије у овом сегменту се не могу сматрати посебно значајним. Она су показала да примена централизованог административног модела управљања друштвено-економским токовима није у стању да ефикасно разреши нагомилане супротности ни на националном нити на регионално-руралном, а посебно не на локалном нивоу.
Ове супротности је неопходно што хитније решавати променом модела друштвено-економског развоја обзиром да су негативни ефекти погрешно примењиваних стратегија и политика развоја у претходном периоду кулминирали до неслућених граница. Овакав приступ је неопходан и због чињенице да се Србија определила за улазак у Европску Унију а то подразумева поштовање њених стандарда и образаца регионалног / руралног / локалног развоја. Стога, развој мора да почива на тзв. „доброј управи“ чија основна претпоставка мора да буде стратешко акционо планирање на локалном нивоу.
То је истовремено и основа руралног развоја, али и фактор конкурентности. У таквом приступу морају бити фокусирани сви формални и неформални актери као и формалне и неформалне структуре како би се постављене одлуке донеле на прихватљив начин и затим ефикасно имплементирале.
Успешан и ефикасан развој локалних заједница није могућ без свеобухватног процеса стратешког управљања који укључује планирање, имплементацију и оцену постигнутих ефеката. Ово је подједнако важно за општине које имају обиље финансијских средстава као и за оне које имају недовољно средстава. У оба случаја, оптимална расподела средстава мора да буде заснована на приоритетима развоја општине дефинисаних у процесу стратешког планирања.
Општине које врше стратешко планирање су по правилу успешније, ефикасније, приступачније грађанима и показују већу одговорност за потребе локалне заједнице. Стратешко планирање је уједно и крајње транспарентан процес који омогућава да сви релевантни субјекти учествују у планирању будућности локалне заједнице.
Општина Рума формирала је Локалну Акциону Групу (ЛАГ) за израду стратегије руралног развоја јер је препознала потребу за израду стратегије руралног развоја према стандардима ЕУ.
Стратешки план руралног развоја је стратешки документ који даје основне смернице у области руралног развоја и треба да буде средство за ефикасније и успешније управљање развојем пољопривреде и руралних подручја општине Рума.
Овај план је развојни документ којим је одређено шта је потребно радити у наредних десет година како би живот у општини Рума био бољи и лакши за становнике наше општине.
У изради стратегије активно су учествовали сви чланови ЛАГ-а – представници локалне самоуправе, невладиног сектора и привреде, како предвиђа LEADER приступ.
Како ова стратегија не би била непримењена у пракси, одређене су одговорне особе за имплементацију, праћење и евалуацију дефинисаних пројектних активности.
Програма, пројеката и акција је пуно, али охрабрује спремност чланова ЛАГ-а да раде на имплементацији статегије као и спремност општине Рума да им у томе пружи сву могућу подршку и помоћ.
Угљеша Тркуља
Координатор Локалне Акционе Групе за израду стратегије руралног развоја